10 tipov, ako efektívnejšie znížiť spotrebu teplej vody

Domácnosti i firmy sa musia popasovať s vysokými cenami energií. Čo môžeme urobiť pre to, aby sme ušetrili znížili účty za teplú vodu?

1. Riad umývajme v napustenom dreze alebo v umývačke.

Riad je možné umyť v napustenom dreze alebo ešte úspornejšie v umývačke. Najnovšie modely sú schopné kvalitne umyť na jeden cyklus riady so spotrebou pod 10 litrov. Pri ručnom umývaní môžeme minúť až šesťnásobne viac vody. S umývačkou riadu tak ušetríme vodu aj energiu na jej zohriatie.

2. Namiesto kúpania vo vani sa osprchujme.

Sprchovanie namiesto napúšťania plnej vane pri kúpaní usporí vodu aj teplo na jej prípravu. Ak chceme ušetriť ešte viac, skúsme sa otužovať. Benefitom je aj výrazné osvieženie a vzpruženie organizmu.

3. Strážme si čas sprchovania.

Nacvičte si dvojminútové sprchovanie. Keď sa sprchujeme dlhšie ako päť minút, minieme toľko vody, ako keby sme si napustili plnú vaňu.

4. Zuby si zvládneme vyčistiť aj s pohárom vody.

Umývanie zubov pod tečúcou vodou zbytočne zvyšuje spotrebu vody. Môže sa jej tak minúť až o 20 litrov viac. To by človeku vyšlo na pitie na celý týždeň. Pri umývaní zubov pritom stačí použiť len pohár vody.

5. Opravme každý kvapkajúci kohútik.

Cez kvapkajúci vodovodný kohútik môže za mesiac uniknúť vyše 3,3-tisíca litrov vody. Tento objem postačuje pri odporúčaných troch litroch za deň trom ľuďom na pitie na celý rok. Pre lepšiu predstavu to zodpovedá 20 plným vaniam.

6. Úsporné batérie sa nám vyplatia.

Pákové batérie zásadne skracujú čas potrebný na nastavenie požadovanej teploty vody. Oproti klasickým batériám s dvomi kohútikmi ušetria až 30 percent vody. A termostatické batérie navyše umožňujú teplotu vody nastaviť vopred. Ak si ju raz nastavíme, neskôr už stačí regulovať len intenzitu prietoku.

7. Vďaka perlátorom ušetríme až 20 percent vody.

Malé plastové sitká umožňujú premiešavanie vody so vzduchom. Tým sa znižuje prietok a zároveň zvyšuje objem toku vody a rýchlosť jej prúdenia. Použitím perlátorov môžeme ušetriť až 20 percent vody.

8. Vyberajme si úsporné sprchovacie hlavice.

Na sprchovacej hlavici s nastaviteľným prietokom si vieme zvoliť počet dýz. Pri menšom počte dýz zvýšime rýchlosť prúdu vody a znížime spotrebu. Nenechajme sa zlákať iba dizajnom, vyberajme aj podľa úspory.

9. Inteligentná práčka má nižšiu spotrebu.

Moderná práčka vie úsporne vyprať polovičnú dávku oblečenia, pričom prispôsobuje spotrebu vody skutočnej hmotnosti náplne. To zároveň ovplyvňuje i spotrebu elektriny.

10. Pripravme si teplú vodu zo slnka.

Ak má naša domácnosť vyššiu spotrebu teplej vody a vhodné podmienky, je dobré zvážiť inštaláciu slnečných kolektorov. Teplú vodu si tak zabezpečíme vďaka energii zo slnka podstatne lacnejšie.

zdroj :  https://www.forbes.sk