10 tipov na úsporné kúrenie a vetranie domácnosti

1. Nastavme si hlavice na radiátoroch správne.

Radiátory najcitlivejšie reagujú na teplotu v miestnosti vtedy, ak hlavice necháme nastavené okolo stupňa 3. To nám zabezpečí tepelnú pohodu aj v miestnostiach, kde sa zdržujeme najviac.

Pri odchode na viac dní, nastavme hlavice na stupeň 2. Stupeň 4 využívajme len pre pohodu starších ľudí a prípadne na vykurovanie kúpeľne.

2. Zbytočne neprekurujme

Každé zvýšenie teploty o jeden stupeň Celzia znamená šesť percent energie navyše. Keď je nám v miestnosti teplo, neotvárajme okná, ale nastavme regulačnú hlavicu, aby obmedzila výkon radiátorov.

3. Neprekrývajme radiátory

Ak je radiátor prikrytý hrubým závesom, schovaný za nábytkom, alebo sa na ňom suší oblečenie, prúdenie tepla do miestnosti je obmedzené a v izbe je zima. Spotreba tepla na vykurovanie je väčšia.

4. Sledujme vlhkosť vzduchu v miestnostiach.

Tepelná pohoda vo vykúrenej miestnosti do veľkej miery závisí od vlhkosti vzduchu. Ideálne je udržiavať ju na úrovni 50 až 60 percent.

V zime je vlhkosť v interiéri nízka, no môžeme ju zvýšiť napríklad pomocou odparovačov vody, kvetov alebo akvárií.

Prečo je to dôležité? Pretože pri vyššej vlhkosti vzduchu nám stačí menej kúriť. Pri vlhkosti vzduchu na úrovni 30 percent a teplote 23 stupňov Celzia totiž pociťujeme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 stupňov Celzia a vlhkosti vzduchu 60 percent. Ušetríme tak až 12 percent energie.

5. V zime nevypínajme kúrenie úplne.

Ak odchádzame v zime na dovolenku, v rodinnom dome stačí udržiavať teplotu 16 až 18 stupňov Celzia. Nevypínajme však kúrenie úplne. Je podstatne drahšie vykúriť celkom studené a vlhké miestnosti, ako v nich udržiavať minimálnu teplotu.

6. Nezabudnime na odvzdušnenie radiátorov.

Na začiatku vykurovacej sezóny skontrolujme vykurovaciu sústavu a odvzdušnime radiátory. Vtedy naplno otvorme termoregulačné ventily, aby sa vykurovacia sústava mohla riadne naplniť vodou a odvzdušniť.

7. Vetrajme krátko a intenzívne.

Aj v zime musíme vetrať, aby sme zabránili hromadeniu škodlivých látok a vírusov v miestnosti. Za teplo, ktoré zbytočne vyletí von oknom, je potrebné zaplatiť. Vetrajme tak, aby sa neochladili steny a vnútorné zariadenie.

Ak chceme vetrať s vyšším komfortom a zároveň šetriť náklady, je možné využiť rekuperačné vetranie so spätným získavaním tepla.

8. V zimnom období pustime slnko dovnútra.

V zime nechávajte rolety a žalúzie odostreté, aby slnko preniklo dnu. Každý stupeň navyše sa počíta.

Ak stavbu len pripravujete, naplánujte si tieniace prvky tak, aby ste využili maximum zimného slnka, ktoré je nižšie.

9. Skontrolujme nastavenie okien.

Aj keď máme kvalitné okná s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, môžeme plytvať teplom. Po rokoch používania nemusia dobre doliehať, preto je dôležité nezanedbať servis a preveriť ich správne nastavenie. Technik nám môže odporučiť aj výmenu tesnenia, prípadne zasklenia.

10. Pripravme si teplú vodu zo slnka.

Ak má naša domácnosť vyššiu spotrebu teplej vody a vhodné podmienky, je dobré zvážiť inštaláciu slnečných kolektorov. Teplú vodu si tak zabezpečíme vďaka energii zo slnka podstatne lacnejšie.

zdroj :  https://www.forbes.sk