Začína sa vykurovacie obdobie a s ním aj večná otázka : ako na vykurovaní ušetriť a pritom mať doma komfortnú teplotu? Prečítajte si pár rád, ako si aj počas zimy vychutnať teplo domova a pritom sa nezruinovať.

Prekurovať je zbytočné
Mnohí majitelia domov a bytov to s vykurovaním preháňajú. Keď teplota v miestnostiach presahuje 24 až 25 stupňov, zbytočne sa zvyšujú celkové náklady domácností na teplo. Na zabezpečenie tepelnej pohody, teda stavu, keď človeku nie je ani príliš teplo a ani chladno, postačuje aj nižšia teplota. Znížením teploty v byte o 1°C dosiahnete úsporu asi 6 % nákladov.

Viete aká je optimálna teplota vo vyku­rovaných priestoroch?

Každý stupeň, o ktorý sa zníži teplota v miestnosti, zname­ná úsporu 6 % nákladov na kúrenie.

  • obývacie miestnosti, t. j. obývacia izba, spál­ňa, jedáleň, jedáleň s kuchynským kútom, pracovňa, detská izba: 21 °C
  • kuchyňa: 20 °C
  • kúpeľňa: 24 °C
  • WC: 20 °C
  • vykurované vedľajšie miestnosti (predsieň, chodba, atď.): 15 °C
  • vykurované schodište: 10 °C

(údaje sú uvádzané pre obytné budovy pod­ľa prílohy k vyhláške č. 152/2005 Z. z.)

Pri odchode z domova kúrenie stlmte, ale nevypínajte
Stiahnutím teploty na minimum, teda úplným vypnutím kúrenia či zavretím ventilov, nič neušetríte, práve naopak. Po návrate domov sa na ohriatie chladného príbytku spotrebuje omnoho viac energie ako na zvýšenie teploty v priestoroch, v ktorých sa počas neprítomnosti temperovalo. Odborníci odporúčajú v neprítomnosti udržiavať útlmovú teplotu, ktorá má byť približne o 3°C nižšia, ako vaša bežná teplota. Pri nastavovaní útlmu však treba prihliadať na viac okolností.

Zoberte do úvahy počasie, typ vášho domu, orientáciu i lokalitu
Ak je váš dom dobre zateplený a práve nie je veľká zima, dokáže udržať teplo aj pri väčšom utlmení kúrenia aj niekoľko dní. Pri nezateplených domoch alebo väčších mrazoch však treba znižovať teplotu opatrne. Rýchlejšie vychladnú aj byty na vyšších poschodiach, pod strechou či rožné. Rozdiel v udržaní tepla je aj pri domoch v hustejšej zástavbe a budovách umiestnených na otvorenom priestranstve. Inak by mali pristupovať k tlmeniu vykurovania obyvatelia rôznych oblastí Slovenska, medzi klimatickými podmienkami v Šamoríne a na Orave sú často veľké rozdiely.

Každá izba vyžaduje inú teplotu
Termostatickou hlavicou možno regulovať izbovú teplotu v piatich úrovniach, ktoré sa od seba líšia približne štyrmi stupňami Celzia. Najvyšší stupeň vyhreje miestnosť na približne 28 stupňov Celzia, čo vedie k zbytočnému prehriatiu domácnosti. Úsporným riešením je udržiavanie rozdielnych teplôt v rôznych miestnostiach, čím si zlepšíme aj pocit pohodlia. Na najvyššiu teplotu v domácnosti v rozpätí 22 až 24 stupňov sa odporúča vykurovať kúpeľňu a obývačku, v ktorej sedíme dlhšiu dobu. V kuchyni a spálni postačí aj nižšia teplota. V chodbách a priestoroch so schodiskami nie je potrebné kúriť takmer vôbec, ak ich obklopujú vykúrené miestnosti.

Vetrajte krátko a intenzívne
Vykurované izby je potrebné pravidelne dôkladne vetrať. Najefektívnejší spôsob je otvorenie okna dokorán na 4 až 6 minút alebo vytvorenie prievanu aspoň dvakrát denne. Čím je vonku chladnejšie počasie, tým kratšie by sme mali vetrať. Vetranie cez okno pootvorené na dlhší čas vo ventilačnej polohe prispieva k výraznému ochladeniu izieb a stien, na ktorých sa usadzuje vlhkosť, a teda vytvára ideálne podmienky pre rast zdraviu škodlivých plesní. Navyše na opätovné vykúrenie ochladených miestností sa spotrebuje veľké množstvo energie.

Tepelný komfort a zdravie
Je potrebné si uvedomiť, že k teplotnému komfortu patrí aj zdravotný aspekt, ten ale veľa ľudí podceňuje alebo o ňom nevie. Teplý ,suchý a nevyvetraný vzduch spôsobuje bolesti hlavy, ospalosť ale aj vysušovanie sliznice, čo má za následok chorobnosť u detí tak aj dospelých v zimnom období. Aj z tohto dôvodu je potrebné pravidelne a nárazovo vetrať a udržiavať správnu hodnotu vlhkosti v miestnosti (odporúčaná 40 – 60%).
Nezakrývajte vykurovacie telesá
Závesy nemajú iba estetickú a zatemňovaciu funkciu. V zimných mesiacoch uniká množstvo tepla cez sklo a rámy okna. Zastreté žalúzie dokážu znížiť tepelné straty o viac ako 20 %, záclony o ďalších 10 %. Zatiahnutím žalúzií alebo závesov po západe slnka sa dá dosiahnuť štvorpercentná úspora energie.
Dôležitá je dĺžka závesov, ktoré by mali siahať po parapetnú dosku. Príliš dlhé závesy prekrývajúce radiátory dokážu teplo nasmerovať do okna namiesto do miestnosti a pohlcovať ho, tým vzrastie spotreba energie. K úspore výrazne prispieva hrúbka materiálu závesov. Pevnejšie závesy, ktoré pokrývajú celú plochu okna, dokážu výrazne znížiť tepelné straty.

 

zdroj : http://krotiteliaenergii.sk/radime-vam/kurenie/